پنج صدایی که سگ‌ها را آزار می‌دهد


چه صداهایی برای سگ‌ها آزار دهنده هستند؟ حس شنوایی سگ‌ها بسیار حساس است. قرار گرفتن در معرض برخی صداها می‌تواند آنها را به شدت بترساند یا به سلامت شنوایی آنها صدمه بزند. در لیست زیر به پنج صدایی که سگ‌ها را آزار می‌دهد پرداخته‌ایم.


شنوایی سگ‌ها

سگ‌‌ها می‌توانند صداها را از فاصله‌ی چهاربرابری نسبت به انسان‌ها بشنوند، حتی صداهایی که از 20 تا 30 متر دورتر ساطع شده‌اند. به طور کلی شکل گوش‌ها بسیار حائز اهمیت است: تحرک گوش‌ها می‌تواند محل دقیق منشا صدا را برای مشخص کند. همچنین میزان کشیدگی و بزرگی گوش‌ها موجب دریافت صداهای بیشتری می‌شود.


صداهای ترسناک و آزاردهنده برای سگ‌ها

  1. آتش‌بازی

ترقه‌بازی و آتش‌بازی حتی آرام‌ترینِ سگ‌ها را دچار آشفتگی می‌کند. با صدای ترقه، سگ‌ آشفتگی‌اش را از طرق مختلفی نمایان می‌سازد: گوش‌های خوابیده، جمع کردن دم بین پاها، نشستن یا مخفی شدن زیر اثاثیه منزل، و در بدترین شرایط، فرار کردن از خانه. مثلا در لهستان در شب سال نو میلادی، سگی درحال سفر کردن بر روی صندلی قطار پیدا شد. دلیل اینکارش ترسیدن از آتش‌بازی شب سال نو و فرار از خانه بود. خوشبختانه داستان پایان خوشی داشت و تجربه‌ی خوبی هم به صاحبان آن سگ داد.

همه‌ی واکنش‌های ذکر شده‌، رفتار‌های معمول سگی است که احساس وحشت کرده و خود را در معرض خطر می‌بیند. بعضی فاکتور‌های ژنتیکی هم هستند که نقش به‌سزایی در ازدیاد برخی فوبیاها دارند. در واقع برخی نژادها از نژادهای دیگر بیشتر می‌ترسند، نژادهایی همچون لاگوتو رومانولو و نروژین بوهاند.  1. آژیر آمبولانس

سگ‌هایی هستند که به محض شنیدن صدای آمبولانس شروع به زوزه کشیدن می‌کنند. چنین واکنشی ناشی از فرکانس صدای آژیر است که او را به یاد صدای زوزه‌ی همنوعانش که گلّه را صدا می‌کنند می‌اندازد. رفتاری که از نیاکانشان گرگ‌ها به ارث برده‌اند.

هنگامی که سگی صدای آمبولانس را می‌شنود، زوزه‌ای در پاسخ به زوزه‌ی سگ‌های دیگر می‌دهد، تا به آنها خطرات احتمالی را اطلاع دهد. سگ‌هایی مثل هاسکی و مالاموت آلاسکایی، بیشترین واکنش را نسبت به صدای آژیر از خود نشان می‌دهند.


  1. رعد و برق

ترس از رعد و برق در سگ‌ها رایج است. به خاطر صداهای ناگهانی و تشخیص ندادن منشاء آنها، دچار اضطراب و ترس شده و مکانیزم دفاع از خودشان فعال می‌شود.

برخلاف انسان، سگ ها قادر نیستند که خود را آرام کنند. در واقع، هرچه طوفان و صداها بیشتر ادامه پیدا کنند، ترس او نیز بیشتر می‌شود.

در چنین مواقعی باید برای سگ محیط و سرپناهی امن، همچون جعبه و یا باکس حمل در نظر بگیریم که سگ در آن احساس امنیت کند، و سرپناه را در گوشه‌ای که کمترین صدا در آنجا منعکس می‌شود قرار دهیم.


  1. جیغ

صاحبان سگ گاهی صدایشان را در حضور سگ بلند می‌کنند. چه برای خطاب کردن سگ و چه برای شخص دیگری در خانه. وقتی که سگ صدای فریاد انسان را می‌شنود، بعضی اوقات عصبانی می‌شود، یا واکنشی مثل ترس و وحشت نشان می‌دهد. این رفتار می‌تواند باعث ناراحتی یا حتی در بدترین حالت به  خشم و پرخاشگری منجر شود.  1. سشوار و جاروبرقی

سشوار و جاروبرقی برای بسیار از سگ‌ها ماشین‌هایی جهنمی شناخته می‌شوند! صدای این وسایل غیرقابل انتظار است و سگ خود را در مواجهه با دشمنی شکست‌ناپذیر که به طور مداوم صدایی آزاردهنده تولید می‌کند، می‌بیند. در این حالت واکنش‌هایی همچون پنهان شدن، ادرار کردن یا تلاش برای فرار متداول است.


هیچ چیز همیشگی نیست، پس با صبر و توجه زیاد می‌توانیم به سگمان کمک کنیم که برترس‌هایش غلبه کند.


  • دسته بندی علمی پزشکی
  • تاریخ ایجاد : 10 شهریور 1399
  • بازدید: 17882
  • نظر : 0

ارسال نظر

کالا در حال حاضر موجود نمیباشد.ایمیل خود را وارد نمایید، زمانی که کالا در دسترس باشد به شما اطلاع میدهیم.