سگ و ترس‌هایش


عوامل بسیاری درترس یا فوبیای سگ‌ها نقش دارند. در کنار ترس سگ‌ها از صداهای بلند و ناشناخته، لازم است که صاحب سگ با دیگر عوامل ترس در سگ آشنایی داشته باشد تا با برخورد مناسب این نوع ترس‌ها را کاهش دهد.

نقص و کمبود تعامل با دیگران

یکی از رایج‌ترین دلایل ترس و فوبیا در سگ‌ها کمبود در ارتباط اولیه با دیگران است. سگ‌ها در دوران ۸ تا ۱۶ هفتگی، دوران حساسی را طی می‌کنند. سگ‌هایی که در این دوران چیزهای جدید را کشف نکنند و با آنها مواجه نشوند ممکن است در آینده نسبت به آن موارد احساس ترس داشته باشند و از آنها بترسند. این یکی از اصلی‌ترین عواملی است که سگ‌ها را نسبت به مواردی ترسو می‌کند، مواردی همچون ملاقات با غریبه‌ها، نشستن در اتوموبیل و بالا و پایین رفتن از پله‌ها.

چاره و درمان این ترس‌ها رو‌در‌رو کردن سگ با چیزهاییست که از آنها می‌ترسد و به ازای مقابله با آنها باید از تشویقی‌های فراوانی برای سگ استفاده نمود. با ادامه دادن این راهکار می‌توانید ترس سگ را از بین ببرید و یا حداقل آنها را به کمترین درجه ممکن برسانید.

تجربه‌های منفی

تجربیات منفی دلیلی دیگر برای ایجاد ترس و فوبیا در سگ‌هاست.

اگر سگی نسبت به محیط، فرد و یا وسیله‌ای تجربه‌ی بدی پیدا کند، ممکن است ترس یا فوبیایی در او ایجاد شود. ممکن است بعضی از سگ‌ها در دوران بچگی تجربیات منفی‌ای از ملاقات با افراد غریبه داشته باشند اما همچنان در بزرگی، هنگامی که فرد جدیدی را می‌بینند به سمت آن فرد با خوشحالی بروند و از او استقبال کنند. در مقابل ممکن است بچه ای دُم سگی را بِکِشَد و همین کافی باشد که سگ از آن به بعد از بچه‌های کوچک بترسد.

فاکتورهای ژنتیکی

ژنتیک نیز نقش مهمی در رفتارهای ناشی از ترس دارد. همانطور که سگ‌ها رنگ‌های بدن و اندازه را از والدینشان به ارث می‌برند، وارث برخی از خصوصیات شخصیتی نسل‌های گذشته خود هستند. قابل درک است که سگی که خجالتی و کم روست، این خصوصیت را به فرزندانش هم منتقل کند. تشخیص اینکه ترس سگ از روی ژنتیک‌اش است کار ساده ای نیست، اما ترس‌های ناشی از  ژنتیک معمولا شامل گستره‌ی وسیعی از ترس‌ها در سگ هستند و محدود به فوبیای خاصی نمی‌باشند. به طور کلی برخی نژادها بیشتر از نژادهای دیگر ترسو هستند.

غلبه بر ترس‌های ژنتیکی کار آسانی نیست. کارهای مثبتی می‌تواند توسط آموزش‌دهنده و متخصص انجام شود. اگرچه ممکن است که آنها نتوانند ترس را  در سگ شما، کاملا مهار کنند، اما می‌توانند مقداری از شدت آن بکاهند تا سگ شما در شرایط مختلف خوشحال‌تر، سرحال‌تر و آرام‌تر باشد.


  • دسته بندی علمی پزشکی
  • تاریخ ایجاد : 10 شهریور 1399
  • بازدید: 1506
  • نظر : 0

ارسال نظر

کالا در حال حاضر موجود نمیباشد.ایمیل خود را وارد نمایید، زمانی که کالا در دسترس باشد به شما اطلاع میدهیم.