به گربه خود شیر بدهیم یا نه؟


باور جمعی بر این است که گربه‌ها عاشق شیر هستند. ما شیر را به عنوان نوشیدنی مغذی و مناسب برای رفع عطش می‌شناسیم و آن را برای گربه‌هایمان هم مفید تصور می کنیم . اما آیا شیر برای گربه‌ها مفید است؟ 

از دوران بچگی در کارتون‌ها  و کتاب ها، شیر را به عنوان غذای مورد علاقه‌ی گربه‌ها دیده‌ایم . همین امر منجر به این شده که بر این باور باشیم که شیر (و همچنین ماهی) غذای محبوب گربه هاست . اما آیا واقعا اینچنین است ؟


سیستم هضم غذایی گربه از دوران کوچکی تا بلوغ

دستگاه هاضمه گربه‌ها از کوچکی تا بلوغ و پیری، دستخوش تغییرات محسوسی‌است. بچه گربه‌ها در دوران شیرخوارگی، مقادیر زیادی آنزیم لاکتاز در روده‌شان ترشح می‌شود که سبب هضم لاکتوز موجود در شیر است. هنگامی که گربه به یک ماهگی می‌رسد ، کم کم شیر خوردن را ترک می‌کند و در همین دوران است که با کم کردن مصرف شیر، میزان ترشح آنزیم لاکتاز نیز رو به کاهش می‌رود. در نتیجه توان گربه برای هضم شیر کم شده و حتی بعضی اوقات نمی‌تواند آن را تحمل و هضم نماید.


شیر وگربه های بالغ

بعضی از گربه‌های بالغ می‌توانند شیر را بدون هیچ مشکلی بنوشند. این به این دلیل است که همه‌ی گربه‌ها به یک اندازه تحت تاثیر کمبود لاکتاز قرار نمی‌گیرند و بعضی حتی می‌توانند در زمان بلوغ هم شیر را تحمل کنند. در اینجا باید خاطر نشان کرد که در این حالت هم هرگز نباید از شیر به عنوان غذای اصلی گربه استفاده کرد.


تاثیر شیر روی گربه‌های بالغ

1- عدم تحمل

بیشتر گربه‌ها نمی‌توانند لاکتوز را تحمل کنند و روی سیستم هضم غذای آنها اثر منفی دارد. این گربه‌ها پس از مصرف شیر، دردهای شکمی، حالت تهوع، کرمپ روده و اسهال‌های خطرناکی را تجربه می‌کنند. چون بدون آنزیم لاکتاز قادر به هضم شیر نیستند. شیرِ در روده مانده،  منجر به تولید باکتری شده و باکتری باعث تحریک دیواره‌ی روده، تولید گاز و پیامدهای ناخوشایندی که برای سلامت حیوان خطرناک است، می‌شود. به همین منظور دامپزشکان توصیه می‌کنند که  گربه‌ها شیر مصرف نکنند.


2-حساسیت

گروه دیگری از گربه‌ها به لاکتوز حساسیت نشان می‌دهند. حساسیتی که روی سیستم ایمنی بدن آنها تاثیر می‌گذارد. در این مورد نشانه‌هایی مثل خارش، تنگی نفس، سرفه، کهیر و دردهایی همراه با میو کردن‌های ناگهانی بروز پیدا می‌کنند.


بنابراین دقیقا مثل انسان‌ها، بعضی از گربه‌های بالغ هستند که می‌توانند شیر را تحمل کنند، و عده ای نمی‌توانند.

بسیار مهم است که گربه خود را بشناسید و بعد از هرگونه غذا و نوشیدنی خاص، عکس‌العملش را بسنجید.  • دسته بندی علمی پزشکی
  • تاریخ ایجاد : 22 مرداد 1399
  • بازدید: 1461
  • نظر : 0

ارسال نظر

کالا در حال حاضر موجود نمیباشد.ایمیل خود را وارد نمایید، زمانی که کالا در دسترس باشد به شما اطلاع میدهیم.